Uppdatering oktober - montering av stommen

Produktionen rullar på enligt plan och under början på oktober så gjöts den sista etappen på plattan.
Just nu monteras också stommen i källaren samt delar av stommen för poolerna. I luften syns två kranar sticka upp vilket kommer vara fallet ytterligare ett par veckor. Därefter pausas de för att komma åter under 2026 för fortsatt montage av stommen.
I övrigt så fortsätter arbeten med pelare, platsgjutna väggar och balk samt att arbetena startar med badbjälklaget inom kort där brunnar, elinstallationer och ingjutningsgods med mera skall med i gjutningen.


Bänkar vid arbetsplatsen
Utanför bygget i riktning mot Nobelhallen har det ställts upp två stycken bänkar, en för de stora och en för de yngre. Här får ni gärna slå er ner och kolla när badhuset växer fram.

