Renovering av Bregårdsskolans aula – en satsning för kulturlivet i Karlskoga
![Illustration som visar en byggnad på kvällstid med stora glaspartier som är upplysta. Utanför huset finns bänkar som några människor sitter på.](/images/18.1aa8cb62193cc87c39413dc/1734702745027/Breg%C3%A5rdsskolan_exteri%C3%B6r%20900x600.png)
Illustration som visar hur den nya entrén till Bregårdsskolans aula är tänkt att se ut.
Bregårdsskolans aula genomgår en omfattande renovering för att ge kultur- och föreningslivet i Karlskoga bättre förutsättningar. Den nya aulan kommer att stå klar runt årsskiftet 2025/2026 med ett flertal förbättringar som kommer att höja tillgängligheten, komforten och funktionaliteten, för att möta behoven hos kommunens föreningsliv.
En av de stora förbättringarna i lokalen är att tillgängligheten förbättras. Entrégolvet kommer att höjas för att skapa en och samma nivå mellan entré och foajé, vilket förbättrar framkomligheten. Dessutom får aulan nya entréytor med mingelplatser samt att antalet toaletter ökar från två till elva – varav en är anpassad för personer med nedsatt rörelseförmåga.
För att säkerställa att alla kan ta del av de nyrenoverade lokalerna, kommer aulan att utrustas med en tillgänglighetsanpassad hiss, som ger tillgång till alla nivåer. Totalt kommer tre rullstolsplatser att finnas i aulan.
Ny teknik och bättre utrymmen
Föreningarna har varit delaktiga i utformningen av lokalerna och kommer att få förbättrade förutsättningar för ljud och ljus samt en anpassad scen för deras framträdanden.
Renoveringen innebär även en uppgradering av källarutrymmena. Där skapas nya ytor för artister bakom scenen, med både loger och sminkloger. När arbetet är klart kommer källarplanet att ha sex toaletter som kan användas av artisterna, varav två har utökad tillgänglighet och dusch. En hiss installeras också för att underlätta transport av exempelvis instrument mellan scenen och källarplanet samt att personer med nedsatt rörelseförmåga kan ta sig upp på scenen.
Genom ombyggnationen av aulan skapas möjligheten till en flexiblare lösning där skolans verksamhet kan pågå samtidigt som aulan används av annan verksamhet. Antalet platser efter ombyggnationen kommer vara 600 stycken.
Kulturens hjärta i Karlskoga
Med den nya aulan får Karlskoga en modern, tillgänglig och funktionell mötesplats som kommer att gynna det växande kulturlivet i kommunen. Helen Kalin, som är kulturchef på Karlskoga kommun, är mycket glad över satsningen:
Det är jättekul att den här renoveringen är i gång! Det kommer att ge kultur- och föreningslivet bättre förutsättningar för att utvecklas och skapa tillsammans. Vi ser verkligen fram emot att få ta del av den nya aulan när den står klar. säger hon.
Även Amanda Lindgren (M) som är ordförande i kultur- och fritidsnämnden håller med
Det här kommer att bli jättebra! För kulturlivet och föreningslivet i Karlskoga är detta en enorm förbättring, säger Amanda Lindgren.
Arbetet beräknas vara klart runt årsskiftet 2025/2026. Vad de nyrenoverade lokalerna ska heta är dock ännu inte klart, men en namnberedningsprocess pågår och ett av de föreslagna namnen är Karlskoga Konserthall.