Till Karlskogas startsida

Karlskogas Leva & Bo-mässa 9 maj

Barn springer längs strandkanten.

Oj, det händer mycket i Karlskoga just nu! Nya bostäder växer fram och staden utvecklas i snabb takt. Varmt välkommen till vår Leva & Bo-mässa den 9 maj och följ med på guidad busstur till Karlskogas nya bostadsområden.

Upptäck ett brett utbud av utställare inom byggnation, bo, leva, fritid med mera. Under dagen erbjuds även guidade bussturer runt om i staden vilket är ett perfekt sätt att lära känna Karlskoga och dess möjligheter ännu bättre.

Ta chansen att träffa representanter från kommunen på plats och få svar på dina frågor, oavsett om du funderar på att flytta hit, bygga nytt eller bara vill veta mer om vad staden har att erbjuda.

För de yngsta besökarna bjuder vi på gratis glass!

Allt detta samlat på en och samma dag. En fantastisk möjlighet att upptäcka, uppleva och inspireras.

Adress till Leva & Bo-mässan: Hotell Alfred Nobel, Torget 1, Karlskoga

Öppettider: Mellan 10.00-16.00 kan du besöka mässan och träffa utställare och byggentreprenörer som kan presentera några av Karlskogas spännande bostadsprojekt.

Guidade turer

Under dagen erbjuds det guidade turer via buss runt i Karlskoga. En unik möjlighet att få ta del av ett växande Karlskoga. Bussturen tar cirka 30 minuter.

Besök dessa utställare på mässan

Här hittar du ett axplock av de utställare som kommer finnas på plats på mässan. Listan fylls på löpande.

  • Renall
  • Solkraft i Viby
  • Egeryds Fastigheter AB
  • Sjötorpshus AB
  • Surewood Industrifastigheter AB
  • Flexiblahem i närke AB
  • Karlskogahem
  • Karlskoga kommun
    • Strandbadet (Badhus, kommunala badplatser)
    • Fritidsliv i Karlskoga - fritidsgårdar, Stråhallen, idrottsanläggningar, spår och leder, bokning av lokaler och föreningsstöd
    • Kulturskolan
    • Biblioteket
    • Konst och evenemang i Karlskoga

Transport från Örebro

Reser du från Örebro kan du åka med den buss som är avsedd för mässan och som kör både tur och retur.

Avgång från Örebro resecentrum: Klockan 09.30

Återresa till Örebro: Klockan 16.00

Anmälan till Bomässan

Vi hoppas att du vill vara med! Du får gärna anmäla dig till Leva & Bo-mässan via formuläret. Där kan du också välja om du vill åka med i mässbussen som går från Örebro.

Vill du åka med mässbussen från Örebro resecentrum? (Avgår från Örebro resecentrum klockan 09.30)
Vill du åka med mässbussen från Örebro resecentrum? (Avgår från Örebro resecentrum klockan 09.30)

Hjälpte informationen på denna sida dig?