Till Karlskogas startsida

Stärkt hälsa genom skolan – HPV-vaccination erbjuds till alla elever

Madeleine Hjort och Åsa Book, skolsköterskor på Möckelngymnasiet, är en del av satsningen av att erbjuda HPV-vaccination till eleverna på skolan.

Madeleine Hjort och Åsa Book, skolsköterskor på Möckelngymnasiet, är en del av satsningen av att erbjuda HPV-vaccination till eleverna på skolan.

Som en del av en satsning inom elevhälsan erbjuder Möckelngymnasiet nu gratis HPV-vaccination till alla sina elever. Initiativet riktar sig särskilt till elever födda 2008, som inte omfattades av det tidigare vaccinationsprogrammet. Vaccinationen sker på plats i skolan – enkelt, kostnadsfritt och i linje med Folkhälsomyndighetens rekommendationer.

Initiativet genomförs i samarbete med Region Örebro län, som en del av ett gemensamt arbete för att främja ungas hälsa och förebygga HPV-relaterad cancer.

HPV-vaccinet, som skyddar mot flera former av cancer orsakade av humant papillomvirus, har varit en del av det svenska vaccinationsprogrammet sedan 2012. Pojkar inkluderades dock först från och med år 2020, vilket innebär att pojkar födda 2008 inte fick vaccinet via barnvaccinationsprogrammet. Därför rekommenderas de nu att vaccineras i en så kallad "catch-up"-insats.

Affisch för HPV-vaccination på Möckelngymnasiet

I Karlskoga har elevhälsans medicinska insats (EMI) på Möckelngymnasiet tagit fasta på denna rekommendation och erbjuder gratis HPV-vaccination till samtliga gymnasieelever, både pojkar och flickor. Tack vare skolsköterskornas insatser har cirka 200 elever redan tagit första dosen, och kommer att erbjudas en påfyllnadsdos.

Åsa Book, skolsköterska på Möckelngymnasiet, ser positivt på satsningen:

Det är jätteviktigt att vi gör detta och är med och bidrar i folkhälsoarbetet. Vi vill kunna erbjuda våra elever hälsofrämjande insatser och vara en del av utvecklingen. För oss var det självklart att tacka ja till att implementera den här satsningen på Möckelngymnasiet.

Karl-alfred Järås och Linus Ericsson går båda i årskurs 2 på Möckelngymnasiet och ställer sig båda positiva till möjligheten att vaccinera sig.

Det var självklart för mig att ta del vaccinationen när vi får den här möjligheten. Det har även varit smidigt för oss att kunna göra det på plats i skolan”, säger Linus.

Karl-Alfred Järås och Linus Ericsson går i årskurs 2 på Möckelngymnasiet och ser positivt på att skolan tillgängliggör HPV-vaccinationen.

Karl-Alfred Järås och Linus Ericsson går i årskurs 2 på Möckelngymnasiet och ser positivt på att skolan tillgängliggör HPV-vaccinationen.

Vaccinationen sker under skoltid, direkt på skolan. Eleverna behöver inte boka tid eller lämna skolan då det sker under drop-in i skolans lokaler. Informationsinsatsen har varit avgörande, med stöd från mentorer, skolsköterskor, informationsskärmar i rasthallar, sociala medier samt kommunikation via skolans lärplattform.

För Karl-Alfred har det varit självklart att ta vaccinationen men han tror att möjligheten till att göra det på skoltid spelar en stor roll:

Att skolan erbjuder HPV-vaccination på skoltid är jättebra. Jag tror inte det hade varit lika många som hade vaccinerat sig om man skulle ha behövt göra det på egenhand utanför skoltid.

Elevhälsan ser detta som en viktig förebyggande åtgärd som stärker både kunskap och hälsa bland unga. Erbjudandet om gratis HPV-vaccination kommer forsätta under nästa termin för både de som inte tagit vaccinet, samt de som behöver ta sin påfyllandsdos. Elever som tar studenten nu och behöver fylla på sin vaccinationsdos vid ett senare tillfälle kommer få göra detta på vaccinationsmottagningen.