Till Karlskogas startsida

Uppdatering september

En arbetsplats där lekutrustning står monterad på en utegård.

Lekutrustningen har börjat monteras.

Om man passerar byggarbetsplatsen på Baggängsvägen så ser man att det är många saker på gång på utsidan, men även inomhus händer det mycket.

På utsidan har finplanering av marken påbörjats, plattläggning vid entréer och lekutrustning monteras. Det har även färdigställts med skärmtak vid husen och grundläggning för de utvändiga förråden. Kommande veckor kommer dessa arbeten löpa på tillsammans med resning av förråd.

En arbetsplats med en byggnad i bakgrunden. I förgrunden står byggmaterial.

På utsidan har finplanering av marken påbörjats och även plattläggning vid entréer.

En byggnad i gult tegel där fönstren är täckta med plast. Framför fasaden står byggmaterial.

Inomhus fortlöper den invändiga kompletteringar för bygg med bland annat foder, lister, kökssnickerier. El, rör och ventilation jobbar även de vidare med den invändiga kompletteringen. Storköksmontaget drar igång under kommande vecka.

Monterade köksskåp står längs en vägg. Det hänger kablar från de övre köksskåpen.

Inomhus pågår montering av bland annat kökssnickerier.

Ett rum med vita kakelplattor på väggarna. Golvet är täckt med skyddspapp och det står arbetsmaterial på golvet.