Hoppa till innehåll Hoppa till meny Hoppa till meny
Karlskoga kommun

Besök oss
Katrinedalsgatan 4
Karlskoga

Våra öppettider (ordinarie):
Måndag - fredag 07.30 - 17.00

Tills vidare: 07.30-16.00

Servicecenter - din väg in i kommunen
0586-610 00
0586-622 00 - automatisk växel, säg namnet på den du söker så kopplas du automatiskt.
info@karlskoga.se

Fler kontaktuppgifter

Elva Karlskogaidrottare som uppmärksammades för sina idrottsprestationer 2019 på Kommun fullmäktige den 28 januari.

Elva Karlskogaidrottare som uppmärksammades för sina idrottsprestationer 2019 på kommunfullmäktige den 28 januari.

Idrottsprestationer

Varje år uppvaktar kommunfullmäktige SM-segrare och segrare vid mästerskap därutöver (seniorer) vid sitt januarisammanträde.

Ungdomar och juniorer som vunnit SM och mästerskap därutöver uppvaktas av kultur- och föreningsnämnden under något idrottsevenemang i början av kommande år.

Anmäl segrare till idrottsprestationer här

Ungdomar och juniorer

Förening

Segrare

Mästerskap

Karlskoga Bats Basebollklubb

Karlskoga Bats U15-lag

SM-guld i Baseboll

Granbergsdals IF skidor

Ludvig Berg

JSM Guld Rullskidor

Granbergsdals IF skidor

Albin Källiden Simon Nilsson

Ludvig Berg

Lag-guld i Ungdoms SM i Längdskidor

Karlskoga Slotracing club

Evelina Persson

SM-guld i Scaleauto

Bofors Simhoppsklubb

Julia Ragén

USM - C-klass 3m

USM - C-klass 1m

NM-guld 1m C-juniorer

NM-guld 3m C-juniorer

Bofors Simhoppsklubb

Matilda Nilsson

USM - Synchro 3m

USM - Individuellt 3m

USM - Individuellt 1m

NM-guld i Synchro A-juniorer

NM-guld 1m B-juniorer och 3m B-juniorer

Bofors Simhoppsklubb

Mikaela Dietmann

USM - Synchro 3m

NM-guld i Synchro A-juniorer

Karlskoga Wolves

Alexander Pellikka

Guld i NM för U-17 landslaget

Karlskoga Karateklubb

Benjamin Settergren

SM-guld i Karate U21

Västra Atletklubben

David Warnquist

USM-guld i Bänkpress 83kg

Västra Atletklubben

Selma Björndahl

JSM-guld i Styrkelyft dam 72kg

Västra Atletklubben

Simon Björndahl

JSM-guld i Styrkelyft 83kg


Seniorer

Förening

Segrare

Mästerskap

Karlskoga Kanotklubb

Martin Hunter

SM-guld i SUP Supersprint 100m

Karlskoga Enduroklubb

Joakin Ljunggren

SM-guld i Super Enduro

SM-guld i Extreme Enduro

Karlskoga Enduroklubb

Mikael Persson

SM-guld i Enduro klass 2

Karlskoga Enduroklubb

Niklas Persson

SM-guld i Enduro klass 1

Karlskoga Enduroklubb

Niklas Persson

Mikael Persson

Johan Edlund

Lag SM-guld i Enduro

Bågskytteklubben BK Fjädern

Åke Svensson

SM-guld i Tavla

Bowlingklubben Nobel

Anders Wåhlstedt

SM-guld Bowling

1:a i klass A 51-64

Bowlingklubben Nobel

Jonathan Andersson

SM-guld Bowling

1:a i klass B 22-30

Karlskoga Hästsportklubb

Emma Tingsby

NM-guld i Nordiska Baltiska Mästerskapen

NM-guld i Nordiska Baltiska Mästerskapen

Bofors Simhoppsklubb

Mikaela Dietmann

SM-guld i simhopp för seniorer synchro 3m

Bofors Simhoppsklubb

Mathilda Nilsson

NM-guld i simhopp Synchro för Senior-Damer

Västra Atletklubben

Lars Höglander

Senior-SM i Styrkelyft 93kg

Karlskoga Slotracing club

Michael Landrud

SM-guld i Skalaracing

SM-guld i Scaleauto

Karlskoga slotracing club

Hampus Persson Evelina Persson

Michael Landrud

NM-guld i Scaleauto


Uppdaterad 2020-04-27