Hoppa till innehåll Hoppa till meny Hoppa till meny
Karlskoga kommun

Besök oss
Katrinedalsgatan 4
Karlskoga

Våra öppettider (ordinarie):
Måndag - fredag 07.30 - 17.00

Servicecenter - din väg in i kommunen
0586-610 00
0586-622 00 - automatisk växel, säg namnet på den du söker så kopplas du automatiskt.
kommun@karlskoga.se

Fler kontaktuppgifter

Skolförvaltningen

Skolförvaltningen ansvarar för verksamheten i förskola, förskoleklass, grundskola, grundsärskola, fritidshem, fritidsgårdar, gymnasium och vuxenutbildning. Förvaltningen bildades 1 juli 2017 genom en sammanslagning av tidigare Barn- och utbildningsförvaltningen och Gymnasieförvaltningen.

Skolkontoret

Skolchef
Jan Strid
0586-616 41
jan.strid@karlskoga.se

Verksamhetschef förskola
Ewa Möller
0586-614 05
ewa.moller@karlskoga.se

Verksamhetschef grundskola
Charlotte Olsson
0586-612 04
charlotte.olsson@karlskoga.se

Verksamhetschef gymnasium
Mikael Blom
0586-614 94
mikael.blom@karlskoga.se

Verksamhetschef centralt skolstöd
Gunilla Spångberg
0586-614 93
gunilla.spangberg@karlskoga.se

Förvaltningssekreterare
Henrik Bajrovic
0586-615 01
henrik.bajrovic@karlskoga.se

Handläggare
Marie Persson
0586-614 04
marie.s.persson@karlskoga.se

Utredare
Noomi Calov
0586-612 00
noomi.calov@karlskoga.se

Utredare
Görel Augustsson
0586-614 73
gorel.augustsson@karlskoga.se

Kommunikatör
Jessica Sjögren
0586-612 77
jessica.sjogren@karlskoga.se

Vetenskapligt stöd
Lena Öijen
lena.oijen@karlskoga.se

Samordnare kommunala aktivitetsansvaret
Martina Augustsson
0586-620 29
martina.augustsson@karlskoga.se

Utredare
Tommie Hedin
0586-612 07
tommie.hedin@karlskoga.se

Förskola

Rektorer förskola

Grundskola

Rektorer grundskola

Avdelningschef för fritidsgårdsverksamheten
Torbjörn Fimmerstad
0586-616 18
torbjorn.fimmerstad@karlskoga.se

Avdelningschef modersmålsavdelningen
Eva Skogum
0586-610 08
eva.skogum@karlskoga.se

Suomenkielinen yhteyshenkilö/Finsk kontaktperson
Marja-Leena Määttä
0586-615 16
marjaleena.määttä@karlskoga.se

Gymnasium

Rektorer Möckelngymnasiet

Suomenkielinen yhteyshenkilö/Finsk kontaktperson
Vuokko Edström
0586-615 05
vuokko.edstrom@karlskoga.se

Vuxnas lärande

Rektor
Lars Weman
0586-617 93
lars.weman@karlskoga.se

Administrativ chef
Mattias Simonsson
0586-617 70 
mattias.simonsson@karlskoga.se

Uppdaterad 2019-10-31