Karlskoga kommun

Besök oss
Katrinedalsgatan 4
Karlskoga

Våra öppettider (ordinarie):
Måndag - fredag 07.30 - 17.00

Servicecenter - din väg in i kommunen
0586-610 00
0586-622 00 - automatisk växel, säg namnet på den du söker så kopplas du automatiskt.
kommun@karlskoga.se

Fler kontaktuppgifter

Skolförvaltningen

Skolförvaltningen ansvarar för verksamheten i förskola, förskoleklass, grundskola, grundsärskola, fritidshem, fritidsgårdar, gymnasium och vuxenutbildning. Förvaltningen bildades 1 juli 2017 genom en sammanslagning av tidigare Barn- och utbildningsförvaltningen och Gymnasieförvaltningen.

Skolkontoret

Skolchef
Jan Strid
0586-616 41
jan.strid@karlskoga.se

Tf verksamhetschef grundskola
Irene Särnholm
0586-612 04
irene.sarnholm@karlskoga.se

Tf verksamhetschef förskola
Gunilla Spångberg
0586-614 93
gunilla.spangberg@karlskoga.se

Verksamhetschef centralt skolstöd
Gunilla Spångberg
0586-614 93
gunilla.spangberg@karlskoga.se

Tf kanslichef
Irene Lennemyr Winkler
0586-614 73

Förvaltningssekreterare
Henrik Bajrovic
0586-615 01
henrik.bajrovic@karlskoga.se

Förvaltningsassistent
Ingrid Johansson
0586-614 04
ingrid.johansson@karlskoga.se

Intendent
Hans Åfeldt
0586-616 03
hans.afeldt@karlskoga.se

Utredare
Noomi Calov
0586-612 00
noomi.calov@karlskoga.se

Utredare
Josefin Malmqvist
0586-610 92
josefin.malmqvist@karlskoga.se

Utredare
Magnus Ahlberg
0586-615 81
magnus.ahlberg@karlskoga.se

Kommunikatör
Sara Malmborg Norberg
0586-612 77
sara.malmborgnorberg@karlskoga.se

Vetenskapligt stöd
Lena Öijen
lena.oijen@karlskoga.se

Projektledare
Martina Augustsson
0586-620 29
martina.augustsson@karlskoga.se

IKT-samordnare
Janne Karlsson
070-416 27 75
janne.karlsson@karlskoga.se

IKT-pedagog
Anders Asplund Berggren
0586-614 06
anders.asplundberggren@karlskoga.se

Trafikassistent
Jimmy Lundström
jimmy.lundstrom@karlskoga.se

Förskola

Förskolechefer

Grundskola

Rektorer grundskola

Avdelningschef för fritidsgårdsverksamheten
Torbjörn Fimmerstad
0586-616 18
torbjorn.fimmerstad@karlskoga.se

Avdelningschef modersmålsavdelningen
Eva Skogum
0586-610 08
eva.skogum@karlskoga.se

Suomenkielinen yhteyshenkilö/Finsk kontaktperson
Marja-Leena Määttä
0586-615 16
marjaleena.määttä@karlskoga.se

Gymnasium

Rektorer Möckelngymnasiet

Administrativ chef Möckelngymnasiet
Jessica Melin
0586-616 35
jessica.melin@karlskoga.se

Suomenkielinen yhteyshenkilö/Finsk kontaktperson
Vuokko Edström
0586-615 05
vuokko.edstrom@karlskoga.se

Vuxnas lärande

Rektor
Johan Fahlström
0586-614 61
larsjohan.fahlstrom@karlskoga.se

Administrativ chef
Mattias Simonsson
070-416 17 70
mattias.simonsson@karlskoga.se

Uppdaterad 2017-09-29 av Sara Malmborg Norberg